prievidza.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Prievidza

Zdravie

Foto: V Bratislave sa pochodovalo proti rakovine prsníka, vyzbieralo sa vyše 20-tisíc eur

BRATISLAVA 17. júna (WebNoviny.sk) – Deviaty ročník Avon Pochodu proti rakovine prsníka, ktorý odštartoval o 14.30 na Bratislavskom hrade a viedol uličkami historického centra mesta, podporilo tento rok viac ako tritisíc ľudí. Vďaka predaju Tričiek proti rakovine prsníka 2017 sa podarilo tento raz vyzbierať 22 942 eur. Peniaze poputujú na konto verejnej zbierky Avon Pochod 2017 realizovanej občianskym združením Amazonky. Podujatie svojou účasťou podporili nielen odvážne bojovníčky, ktoré majú osobnú skúsenosť s rakovinou prsníka, ale aj tváre projektu ako Jana Kirschner, Ada Straková, Alena Heribanová, Hana Rapantová, Nora Beňačková, Karin Habšudová, Roman Juraško, Kvetka Horváthová a Henrieta Mičkovicová. Po prvý raz sa pochodu zúčastnila aj moderátorka Soňa Skoncová. Zobraziť fotogalériu k článku:AVON Pochod proti rakovine prsníka O hudobný program popoludnia sa postarali kapely Korben Dallas a Polemic, pár minút pred pochodom odpálili svoju šou bubeníci z Campana Batucada a po pochode pódium patrilo Jane Kirschner, počas ktorej vystúpenia sa odohral i tzv. akt spolupatričnosti, keď dav vypustil tisícky ružových balónov. Organizátori tohto ročníka pochodu pripravili pre návštevníkov niekoľko noviniek, pričom v porovnaní s minulými ročníkmi venovali väčšiu pozornosť deťom. Tie si počas dňa užili maľovanie na tvár, kreatívny workshop, čítanie detských knižiek, detské divadielko, vystúpenie Crazy Chichi and Friends a predstavenie Chcem byť požiarnikom. Súčasťou podujatia bola po prvý raz i špeciálna Walktalk Show s Borisom Pršom, ktorý vyspovedal ambasádorov projektu, zástupcov neziskových organizácií a zaujímavých hostí. Okrem toho si účastníci pochodu mohli vychutnať tiež autogramiádu známych osobností, nordicwalking či prehliadku Bratislavského hradu a Historického múzea. Agentúre SITA poskytla informácie Jana Gregušová z SKPR Strategies. Viac k témam: Avon Pochod proti rakovine prsníka, Bratislava, rakovinaZdroj: Webnoviny.sk - Foto: V Bratislave sa pochodovalo proti rakovine prsníka, vyzbieralo sa vyše 20-tisíc eur © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Foto: V Bratislave sa pochodovalo proti rakovine prsníka, vyzbieralo sa vyše 20-tisíc eur

V bratislavskej nemocnici pomáhajú onkologickým pacientom pomocou špeciálneho zákroku

BRATISLAVA 12. júna (WebNoviny.sk) - Lekári v bratislavskej univerzitnej nemocnici pomáhajú pacientom s rakovinou tráviaceho traktu pomocou špeciálneho zákroku známeho ako rendez-vous. Ide o medicínsky náročný úkon - navigované stretnutie v žlčových cestách upchatých v dôsledku spomínaného ochorenia (rakovina žlčových ciest, pankreasu alebo pečene, pozn. SITA), pri ktorom gastroenterológovia a rádiológovia pomocou vnútorného zavedenia drénov odvedú žlč bez vývodu z tela. Ten bol riešením ako zabrániť úmrtiu pacientov, no narozdiel od menovanej techniky predstavoval riziko vzniku infekcie. Zákrok rendez-vous trvá dve až štyri hodiny Zákrok trvá približne dve až štyri hodiny a je pre pacienta najkomfortnejšou možnosťou. "Pacient bol pri vedomí, bolesť mu tlmili sedatíva. Pod sonografickou a röntgenovou kontrolou sme mu cez pečeň napichli žlčové cesty. Potom sme prešli cez oblasť zúženia až do dvanástnika, kde sme ponechali vodiče pre endoskopistu. Boli sme pripravení na rendez-vous,“ opísala prvú etapu úkonu Magdaléna Mižičková, vedúca lekárka I. rádiologickej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (LF UK), Slovenskej zdravotníckej Univerzity (SZU) a Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v Nemocnici Staré Mesto. V ďalšej etape pacienta previezli z rádiológie na endoskopické pracovisko, kde mu následne zaviedli drény. "Pacientovi sme cez ústa zaviedli endoskop a šli kolegom oproti. Špeciálne vodiče sme smerovali cez pečeň, žlčové cesty až do dvanástnika. Doň následne prenikli rádiológovia vodiacimi drôtmi a v tom momente sme vďaka nim mohli zaviesť drény na odvedenie žlče. Stretli sme sa - technika rendez-vous sa podarila," dodal Ľudovít Lukáč z I. internej kliniky LF UK a UNB v Nemocnici Staré Mesto. Kvalita života pacienta sa zlepší Zákrok rendez-vous (v preklade rande, stretnutie, pozn. SITA) vykonali špecialisti z UNB za uplynulých šesť týždňov už dvakrát. Jeho predpokladom je značná zručnosť personálu, potrebné technické vybavenie endoskopického a rádiologického pracoviska a ich vzájomná spolupráca. "Zákrok má veľký význam pre kvalitu života pacienta a minimalizuje sa aj riziko vzniku infekcie, ktoré pri vývode je," skonštatoval Lukáč. Žlč sa tvorí v bunkách pečene a jej hlavným účelom je vstrebávanie tukov a zabezpečovanie vylučovania vo vode ťažko rozpustných látok. Rakovinou žlčových ciest, pečene alebo pankreasu trpí osem až desať pacientov na 100-tisíc obyvateľov ročne. Vo väčšine prípadov ide o osoby staršie ako 50 rokov. Informácie agentúre SITA poskytla hovorkyňa UNB Petra Stano Maťašovská. Viac k témam: rakovina, UNB Univerzitná nemocnica Bratislava na Kramároch, zdravieZdroj: Webnoviny.sk - V bratislavskej nemocnici pomáhajú onkologickým pacientom pomocou špeciálneho zákroku © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V bratislavskej nemocnici pomáhajú onkologickým pacientom pomocou špeciálneho zákroku

Týždeň trnavských inšpirácií pre zdravý život nielen detí a seniorov

TRNAVA 11. júna (WebNoviny.sk) – Dni zdravia budú počas nadchádzajúceho týždňa v Trnave. Cieľom tradičného podujatia je inšpirovať ľudí k zdravému životnému štýlu a prebratiu spoluzodpovednosti za svoj zdravotný stav. Počas týchto dní budú propagovať športové aktivity, zdravé jedlá či bylinkové čaje. Odporúčame:Ako sa zbaviť stresu a úzkosti? Tieto techniky zaručene fungujú Od pondelka do nedele je v Trnave pripravený program pre všetky generácie zameraný na šport, pohyb, zdravú výživu a zdravý životný štýl. Jeho súčasťou je športový deň a tvorivý workshop pre deti, pochod zdravia seniorov, ukážka správneho prevedenia cvikov či športové súťaže. Okrem fyzických aktivít sa návštevníci stretnú aj s poradenstvom, preventívnym vyšetrením spojeným s meraním tlaku, ukážkou prvej pomoci, môžu sledovať meranie elektrosmogu či zúčastniť sa prednáškach o komunitnej záhrade. Odporúčame:Čo je dobré na svalovicu? 5 rýchlych aj dlhodobých tipov, ktoré vám pomôžu Vo štvrtok a piatok budú Dni zdravia na radnici, k dispozícii tu bude poradenstvo odborníkov, preventívne vyšetrenia, odbery vzoriek vody a zeleniny na zistenie dusičnanov, pred radnicou budú merať tlak a predvedú ukážky prvej pomoci. Všetky aktivity budú pre záujemcov o vlastné zdravie poskytované zadarmo. Študenti Športového gymnázia v Trnave chystajú vo štvrtok 15. júna hromadné darovanie krvi pod názvom Kvapka športového gymnázia. Dni zdravia pripravila pre zamestnancov aj trnavská automobilka PSA Groupe a vlastný program majú aj niektoré základné a stredné školy. O podujatí informoval Mestský úrad v Trnave. Viac k témam: zdravieZdroj: Webnoviny.sk - Týždeň trnavských inšpirácií pre zdravý život nielen detí a seniorov © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Týždeň trnavských inšpirácií pre zdravý život nielen detí a seniorov

Nové druhy drog sa objavujú pomalšie, ale sú ľahko dostupné

BRATISLAVA 10. júna (WebNoviny.sk) - Nové druhy drog sa síce objavujú v Európskej únii pomalšie, ale ich dostupnosť je stále vysoká a narastá ohrozenie zdravia syntetickými opiátmi. Počet úmrtí spôsobených predávkovaním drogami stále stúpa. To sú len niektoré z problémov pomenovaných v najnovšej „Európskej správe o drogách 2017: Trendy a vývojové zmeny“, ktorú vo štvrtok zverejnila Agentúra EÚ pre drogy (EMCDDA). Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová. Európska agentúra v správe každoročne skúma napríklad výskyt nových drog, vývoj politík v oblasti kanabisu alebo užívanie zakázaných látok medzi žiakmi a študentmi na školách. „Aj v súvislosti s hrozbou, akú predstavuje užívanie drog, je prevencia a zdravý životný štýl veľmi dôležitá. Aj preto ministerstvo zdravotníctva pripravilo Národný akčný plán pre podporu pohybovej aktivity 2017 - 2020 a máme Národnú protidrogovú stratégiu SR 2013 - 2020. Na podporu protidrogových aktivít sa každoročne udeľujú dotácie subjektom, ktoré sú aktívne práve v oblasti boja proti drogám,“ uviedol štátny tajomník MZ SR Stanislav Špánik. Významnou hrozbou sú nové drogy Na Slovensku kontinuálne stúpa počet osôb liečených pre problémy s kanabisom a ich podiel už prekročil podiel tých, ktorí vstúpili do liečby pre problémy s heroínom. V roku 2015 takýto pacienti tvorili 24 percent z celkového počtu 2 720 osôb liečených v zdravotníckych zariadeniach. Zo 616 osôb, ktoré vstúpili do liečby pre problémy s kanabisom v roku 2015, bolo 91 percent mužov. V marihuanových produktoch stále stúpa koncentrácia účinnej látky, v roku 2015 bola na Slovensku zachytená marihuana s koncentráciou THC vyše 40 percent. Významnou hrozbou sú i nové druhy drog. V roku 2016 sa ich na európskom trhu objavilo 66. Tempo, akým sa nové látky dostávajú na trh, je síce pomalšie, celkový počet aktuálne dostupných nových drog je však naďalej vysoký. Na Slovensku bolo do roku 2015 zachytených približne sto takýchto látok, v uplynulom roku sa objavilo ďalších 31 nových drog. „Odhaduje sa, že vyše 93 miliónov dospelých alebo takmer štvrtina osôb vo veku od 15 do 64 rokov v Európskej únii vyskúšala v priebehu svojho života nelegálne drogy. Skúsenosti s užívaním drog uvádza viac mužov ako žien,“ informovala Teodora Groshkova z EMCDDA. Najčastejšie skúšanou drogou je kanabis (53,8 milióna mužov a 34,1 milióna žien), pričom oveľa nižšie odhady sa uvádzajú v prípade užitia kokaínu (12,2 milióna mužov a 5,3 milióna žien), extázy (9,3 milióna mužov a 4,7 milióna žien) a amfetamínov (8,4 milióna mužov a 4,2 milióna žien). Počet predávkovaných v Európe stúpa Európska správa o drogách upozorňuje aj na znepokojujúci rast počtu úmrtí na predávkovanie drogami v Európe. V roku 2015 bolo podľa správy v Európe zaznamenaných takmer 8,5 tisíca úmrtí, ktoré súviseli s heroínom a inými opioidmi. V porovnaní s rokom 2014 ide o šesťpercentný nárast, ktorý sa týka takmer všetkých vekových skupín. V Európe evidujeme približne 1,3 milióna problémových užívateľov opiátov. Približne 87,7 milióna dospelých Európanov vyskúšalo počas svojho života kanabis. Približne jedno percento dospelých Európanov je jeho dennými užívateľmi. Kanabis sa naďalej spája so zdravotnými problémami a v súčasnosti je zodpovedný za 45 percent nových klientov protidrogovej liečby v Európe. Celkový počet osôb, ktoré prvýkrát vstúpili do liečby problémov súvisiacich s užívaním kanabisu, stúpol zo 43-tisíc v roku 2006 na 76-tisíc v roku 2015. Podľa prieskumu z roku 2015 na Slovensku 9,3 percenta mladých dospelých užívalo kanabis počas roka, ktorý predchádzal prieskumu. Takmer 40 percent mladých od 15 do 20 rokov s marihuanou experimentovalo. Viac k témam: drogy, zdravieZdroj: Webnoviny.sk - Nové druhy drog sa objavujú pomalšie, ale sú ľahko dostupné © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nové druhy drog sa objavujú pomalšie, ale sú ľahko dostupné

Existujú dva typy očkovania detí, povinné a odporúčané

BRATISLAVA 10. júna (WebNoviny.sk) - Klesajúca miera preočkovanosti negatívne vplýva na imunitu populácie voči infekčným ochoreniam. Pre antivakcinačné aktivity či odkladanie očkovania detí sa ľudia stávajú náchylnejšími, čo môže vyústiť do epidémií rôznych chorôb, ako napríklad osýpok, ktoré sa v uplynulých mesiacoch objavili napríklad v Rumunsku a Česku. V rokoch 1993 až 2007 sa pritom vďaka vakcinácii podarilo počet prípadov osýpok v Európe znížiť o 90 percent. Kolektívna imunita Význam očkovania je u človeka individuálny a navodí mu úplnú imunologickú ochranu. Ako však zdôrazňujú odborníci, podporuje tiež zlepšovanie stavu odolnosti populácie a zamedzuje šíreniu infekcií. Odporúčame:Počet chorôb z povolania klesol, najviac ich zaznamenali v Košickom kraji "Na základe vysokej preočkovanosti osôb sa vytvorí tzv. kolektívna imunita. Tým sa zamedzí šíreniu pôvodcov ochorení v populácii. Ide teda o stav odolnosti populácie, ktorá bráni šíreniu infekcie. V optimálnom prípade dôjde až ku vymiznutiu ochorenia v určitom regióne, dokonca na celom svete, čo sa napríklad podarilo v prípade pravých kiahní," vysvetlila predsedníčka Slovenskej vakcinologickej spoločnosti Zuzana Krištúfková. V prípade jednotlivých ochorení sa úroveň preočkovanosti na vznik kolektívnej imunity líši. "Závisí totiž aj od nákazlivosti daného ochorenia, veku, hustoty obyvateľstva. Napríklad pri osýpkach platí, že deti sú pred nimi chránené vtedy, ak bude preočkovaných viac ako 95 percent z nich. Pri detskej obrne a záškrte je to 85 percent," dodala. Dva typy očkovania detí Infekcie predstavujú najväčšie riziko pre malé deti, ktoré ešte nemajú zrelý imunitný systém. Po narodení u nich rýchlo klesajú ochranné protilátky, ktoré dostávali od matky a mohli ich získať len v prípade, že konkrétne ochorenie prekonala alebo je proti nemu zaočkovaná. Preto lekári s vakcináciou proti niektorým druhom chorôb začínajú už v prvých mesiacoch života. Odporúčame:Očkovanie overená ochrana pred závažnými ochoreniami Existujú dva typy očkovania detí - povinné a odporúčané. V rámci prvého menovaného deti očkujú proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, žltačke typu B, hemofilu, detskej obrne, pneumokokovým infekciám, osýpkam, rubeole a mumpsu. Do druhej skupiny patria zase vakcíny proti rotavírusom, ovčím kiahňam, meningokokovej meningitíde, hepatitíde typu A, kliešťovej encefalitíde, proti HPV (papilomavírusom) či chrípke. V tomto prípade rodičia svoje deti dávajú očkovať na vlastnú žiadosť. Okrem toho si môžu vyžiadať aj očkovanie proti tuberkulóze, ktoré nie je zaradené v menovaných skupinách. V prípade dospelých pacientov odborníci odporúčajú očkovanie najmä pre pribúdajúce chronické ochorenia, ktoré sa vyskytujú s vyšším vekom, a slabšiu výkonnosť imunitného systému. V prípadoch niektorých ochorení klesajú hladiny protilátok, čo si vyžaduje opätovnú vakcináciu. Takýmto ochorením je napríklad tetanus, pre ktorý sa očkovanie opakuje každých 10 až 15 rokov. U dospelých sa nedostatočné hladiny protilátok nachádzajú aj proti záškrtu alebo čiernemu kašľu. Očkovanie pri cestovaní do zahraničia Špecifickým druhom očkovaní sú vakcinácie nevyhnutné pri cestovaní do zahraničia. Ide najmä o cesty do krajín s horšími hygienickými podmienkami alebo exotických destinácií. V takýchto miestach hrozia ochorenia ako hepatitída typu A, cholera, týfus, žltá zimnica, japonská encefalitída alebo besnota po uhryznutí opicou, netopierom či túlavým psom. Tieto očkovania sú odporúčané, no niektoré krajiny si napríklad vyžadujú povinné očkovanie proti spomínanej žltej zimnici. U pútnikov do Mekky je zase povinná vakcinácia proti meningokokovej meningitíde. "Rozumný človek - a nemusí to byť ani veľký cestovateľ - by mal byť zaočkovaný proti hepatitíde typu A. Aj na Slovensku máme do roka niekoľko epidémií tohto typu. Pri cestách do dnes už tradičných destinácií v podobe Turecka, Egypta, Tunisu, momentálne populárneho Zanzibaru či Srí Lanky jednoznačne odporúčam aj očkovanie proti brušnému týfusu," uviedol Ivan Bakoš z Inštitútu očkovania a cestovnej medicíny a dodal, že vakcináciu proti hepatitídam A aj B a týfusu považuje za cestovateľský základ. Záujemcovia nájdu bližšie informácie o očkovaní ako aj jednotlivých ochoreniach na webstránke www.medialog.sk. Viac k témam: očkovanie, zdravieZdroj: Webnoviny.sk - Existujú dva typy očkovania detí, povinné a odporúčané © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Existujú dva typy očkovania detí, povinné a odporúčané

Deti, ktoré jedia vajíčka, sú vyššie

BRATISLAVA 11. júna (WebNoviny.sk) - Konzumácia jedného vajíčka denne pomáha podvyživeným deťom nadobudnúť zdravú výšku. Vyplýva to zo šesťmesačného výskumu v Ekvádore, ktorého výsledky zverejnili v najnovšom čísle odborného časopisu Pediatrics. Podľa vedcov pritom nezáleží na tom, či deti jedia vajíčka na mäkko, na tvrdo, vo forme volského oka, praženice alebo omelety. Výskumníci rozdelili 160 detí žijúcich v odľahlých horských oblastiach Ekvádoru do dvoch pokusných skupín. Polovicu z nich kŕmili ich rodičia denne jedným vajíčkom, druhá polovica vajíčka buď nekonzumovala vôbec, alebo aspoň nie tak často. Výsledky vedcov ohromili - medzi deťmi, ktoré jedli každý deň vajcia, bol po šiestich mesiacoch až o 47% nižší výskyt zakrpatenosti ako v skupine detí, ktoré vajcia nejedli. Odporúčame:20 dôvodov, prečo je dobré pravidelne konzumovať avokádo Podľa pediatrov sú z hľadiska zdravého rastu dieťaťa kľúčové prvé dva roky života. Prípadné zakrpatenie v tomto štádiu vývoja je neskôr už vo väčšine prípadov nezvratné. Najčastejšou príčinou porúch rastu je podľa lekárov práve nedostatočne výživná strava, až potom nasledujú infekcie a choroby. "Prekvapilo nás nakoľko efektívne bolo toto opatrenie," cituje Pediatrics šéfku výskumného tímu Loru Iannotti. Dôležité je podľa nej aj to, že podporovanie zdravého rastu konzumáciou vajec je vhodná a dostupná metóda aj pre nízkopríjmové vrstvy obyvateľstva, v ktorých sa detská podvýživa vyskytuje najčastejšie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je 155 miliónov detí vo veku do piatich rokov zakrpatených, teda má na svoj vek príliš nízky vzrast. Odborníci v súvislosti s najnovším výskumom upozorňujú aj na to, že vajíčka by v každom prípade mali byť dobre uvarené, aby sa predišlo možnému prenosu infekcií. Podľa Mary Fewtrell z Royal College of Paediatrics and Child Health sú "vajcia dobrým výživovým doplnkom, ale až po dovŕšení štvrtého mesiaca života". Viac k témam: zdravieZdroj: Webnoviny.sk - Deti, ktoré jedia vajíčka, sú vyššie © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Deti, ktoré jedia vajíčka, sú vyššie

AKTUÁLNE SPRAVODAJSTVO

Pokles stavebníctva spôsobujú meškajúce projekty pre dopravu
Slovak Telekom zneužil dominantné postavenie, súd potvrdil rozhodnutie Protimonopolného úradu
Cloudové bezpečnostné služby by mali naďalej rásť rýchlym tempom
V gréckych mestách sa hromadí odpad, smetiari štrajkujú za lepšie podmienky
Depeche Mode vystúpia vo Viedni, Budapešti, Prahe či Krakove
Peter Sagan bude lídrom Bora-Hansgrohe na Tour de France, jeho brat zažije premiéru
Foto: V Bratislave sa pochodovalo proti rakovine prsníka, vyzbieralo sa vyše 20-tisíc eur
Moskva protestuje proti cvičeniu NATO, posilní svoju západnú hranicu

Recept dňa

Primátorské pirohy

- na 30-35 kusov
250 g varených zemiakov
½ kg hladkej múky
voda
olej
kyslá smotana
kôpor

Plnka:
1 vajce
250 g tvarohu
soľ

Uvarené zemiaky nechajte vychladnúť, potom ich roztlačte a zmiešajte s múkou a vodou. Vypracujte vláčne cesto. Vyvaľkajte ho na tenký, asi 2 až 3 mm plát. Pokrájajte na štvorce. Plnku klaďte na štvorce, preložte do trojuholníka a okraje spojte. V horúcom oleji vyprážajte z oboch strán dozlatista. Podávajte s kyslou smotanou ochutenou posekaným kôprom.

Plnka: Tvaroh vymiešajte so soľou a s vajcom.

Dobrá rada

Čkanie

vypite pohár vody zdvihnutými rukami nad hlavou nech vám pri tom niekto pomôže

Stavebník

Rady pri stavbe dreveného chodníka z guľatiny

Pri používaní guľatiny z lesa je nutné pre drevený chodník rezať len zdravé drevo, nenapadnuté plesňami a hlavne nie drevokaznými hubami.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Prievidza, Chrenovec Brusno, Kanianka, Nedožery- Ladzany, Opatovce nad Nitrou, Poluvsie, Pravenec, Ráztočno, Veľká Čausa
Kontakt O nás Reklama
lang